Regularne spożywanie napojów alkoholowych prowadzi do uzależnienia. W procesie spożywania alkoholu organizm zatruwany jest produktami jego rozpadu, co powoduje pogorszenie ogólnego samopoczucia, aż do pojawienia się objawów odstawienia. Detoksykacja alkoholowa polega na dożylnym podaniu leków, których mechanizm działania ma na celu wyeliminowanie ostrych objawów. Detoksykacja to pierwszy krok w kierunku wyzdrowienia.
W normalnej sytuacji organizm ludzki uwalnia się od alkoholu dzięki efektywnej pracy enzymów wątrobowych. Jeśli osoba systematycznie nadużywa alkoholu, wątroba nie jest w stanie poradzić sobie z szybkością odtruwania, aldehyd octowy gromadzi się w tkankach narządu, co powoduje ciężkie zatrucie. Detoksykację organizmu z alkoholu przeprowadza się zarówno w ostrym zatruciu alkoholowym, jak i na początku leczenia, gdy pacjent wyraził chęć całkowitego pozbycia się nałogu. Bez detoksykacji pacjent będzie pod wpływem objawów odstawiennych i nie będzie mógł rozpocząć leczenia.
Specjaliści identyfikują kilka głównych metod detoksykacji alkoholizmu. To szybka eliminacja toksyn, neutralizacja metabolitów i tworzenie warunków, w których toksyny rozkładają się na pierwiastki bezpieczne dla organizmu. Takie metody stosuje się w ośrodku leczenia uzależnień Dezyderata w Rabce – Zdroju. Klinika dla wygody pacjentów zapewnia też transport np. z Zakopanego.
Leczenie infuzyjne to początkowy etap detoksykacji, kiedy pacjentowi wstrzykuje się roztwory polijonowe i glukozę, które pozwalają na normalizację równowagi wodno-elektrolitowej, przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej. Zabieg przeprowadzany jest pod nadzorem specjalistów, którzy kontrolują poziom wydalania moczu, ciśnienie, morfologię krwi. Do detoksykacji organizmu z alkoholu stosuje się płyny zastępujące osocze, mieszaniny polijonowe, roztwór kwasu nikotynowego i inne leki. W przypadku silnego odwodnienia organizmu zaleca się wstrzykiwanie roztworu chlorku sodu lub glukozy przez zakraplacz, podczas detoksykacji organizmu z alkoholu wstrzykuje się roztwór hemodezy.
Wybierając leki, które zostaną użyte do detoksykacji, lekarz bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta, a także wyklucza obecność alergii na stosowane leki.
Możesz także oczyścić organizm z toksyn doustnie, stosując enterosorbenty, które wprowadzane są do organizmu po płukaniu żołądka. Oprócz sorbentów, które działają jak „gąbka” – wchłaniają i usuwają substancje toksyczne, lekarz przepisuje inne leki – moczopędne, uspokajające. Czasami zalecane są środki uspokajające lub nootropowe, aby załagodzić efekty uboczne odtrucia alkoholowego. Detoksykacja organizmu z alkoholu w ciężkich przypadkach odbywa się w hospitalizacji. Pacjentowi można nawet przepisać wprowadzenie substytutów krwi i preparatów osocza krwi. Zatrucie alkoholem może znacznie pogorszyć stan zdrowia, w wyniku czego niektórzy pacjenci zapadają w śpiączkę. W takich przypadkach po detoksykacji poalkoholowej może nastąpić pilna resuscytacja.
W klinikach stosowana jest nowoczesna procedura dożylnego laserowego napromieniania krwi. Jego istotą jest to, że działanie środków do detoksykacji organizmu z alkoholu wywierane jest na elementy krwi znajdujące się bezpośrednio w krwiobiegu. Efekt ten można osiągnąć poprzez wprowadzenie światłowodu. Niektóre metody detoksykacji dla pacjentów uzależnionych od alkoholu można stosować w domu. Mimo to lekarze zalecają, aby odtrucie alkoholowe przeprowadzić w szpitalu, zwłaszcza w przypadku osób uzależnionych od alkoholu.
Każda metoda detoksykacji alkoholu wymaga nadzoru lekarskiego. Specjaliści powinni mieć pod ręką niezbędny sprzęt, aby na czas zareagować na każdą negatywną reakcję. W klinikach pacjenci mają zapewnione takie warunki. Detoksykacje nadzorują fachowcy z dużym doświadczeniem, którzy uratowali już przed nałogiem setki osób. Detoksykacja jedynie uwalnia pacjenta od głównych objawów uzależnienia fizycznego. Nie jest w stanie zastąpić skutecznych metod leczenia alkoholizmu. Po jego zakończeniu potrzebna będzie konsultacja z lekarzem, psychoterapeutą, który sporządzi dalszy plan leczenia.