Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Może być trudno porozumieć się lub spojrzeć na bliską osobę, członka rodziny lub współpracownika, który ma problem z alkoholem. Trudno jest wiedzieć, jak pomóc i czy ta osoba potrzebuje Twojego wsparcia.

Alkoholik to ktoś, kto ma zaburzenie używania alkoholu. Alkoholik to zarówno problem fizyczny, jak i psychologiczny. Obejmuje to utratę kontroli nad spożywaniem alkoholu lub wybór spożywania alkoholu pomimo zagrożeń. Uzależnienie od alkoholu może mieć poważne konsekwencje dla relacji zawodowych, społecznych i osobistych. Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu mogą przybierać różne formy. Mogą wahać się od łagodnych do ciężkich. Nawet łagodniejsze wzorce mogą prowadzić do poważniejszych komplikacji. Wczesna interwencja i ostrzeżenie może pomóc zapobiec rozwojowi problemów. Ważne jest, aby uzyskać współpracę osoby uzależnionej, jak również to, czy jest ona skłonna przejść na drogę do trzeźwości. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby pomóc swoim bliskim.

Krok 1: Dowiedz się o zaburzeniach związanych z nadużywaniem alkoholu

Zanim zaczniesz działać, ważne jest, aby ustalić, czy twój bliski jest uzależniony. Alkoholizm może być czymś więcej niż zwiększonym spożyciem alkoholu. Z alkoholizmem można czasem pomylić spożywanie alkoholu w celu radzenia sobie ze stresem albo jako zachowanie społeczne. Osoba z zaburzeniem nadużywania alkoholu nie pije z umiarem, mimo że mówi się jej, że to tylko jeden drink. Dowiedz się więcej o alkoholizmie na naszej stronie internetowej.

Krok 2: Dowiedz się, jak rozmawiać z alkoholikiem, aby uzyskać leczenie

Ustal czas na rozmowę i poinformuj o tym swoich bliskich. Bądź wspierający i pozytywny w swojej rozmowie. Unikaj bycia negatywnym i zarozumiałym. Możesz użyć stwierdzeń "ja", aby zmniejszyć oskarżenia i być aktywnym uczestnikiem dyskusji. Skoncentruj się na problemie nadużywania alkoholu. Formułuj zdania w odpowiedni sposób: Zamiast mówić "Jesteś osobą nadużywającą alkoholu, musisz uzyskać pomoc", powiedz "Kocham cię i jesteś ważny dla mojej rodziny". Jestem zaniepokojony twoimi nawykami picia i problemami, które powodują. Bądź gotowy na każdą reakcję. Co najważniejsze, zachowaj spokój.

Krok 3: Wybierz odpowiednie miejsce i czas

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni czas i miejsce na przeprowadzenie tej rozmowy. Musisz znaleźć miejsce, które jest ciche i nie będzie cię rozpraszać. W spokoju i ciszy będziesz mógł skupić się na rozmowie. Rozmawiaj, gdy Twoja partnerka jest spokojna i wolna od innych rozproszeń. Ważne jest, aby była trzeźwa.

Rozmowa z alkoholikiem

Krok 4: Słuchaj uważnie i podejmij zobowiązanie

Bądź szczery i otwarty ze swoim rozmówcą. Fałszywe jest założenie, że osoba uzależniona sama się poprawi. Daj bliskiej osobie znać, że martwisz się jej nawykami alkoholowymi i zaoferuj pełne wsparcie. Spodziewaj się negatywnej reakcji. Twój rozmówca może zaprzeczyć lub nawet stać się wrogo nastawiony do twoich sugestii i próśb. Nie pozwól, by to cię zdołowało i nie bierz tego do siebie. Pozwól jej przemyśleć temat, podjąć decyzję i wysłuchaj, co ma do powiedzenia.

Krok 5: Zapewnij pełne wsparcie

Nie możesz nikogo zmusić do szukania leczenia. Możesz jedynie zaoferować wsparcie. To osoba uzależniona podejmuje takie decyzje. Łatwiej będzie ci zrozumieć, jeżeli postawisz się w sytuacji bliskiej osoby. Choć Twój rozmówca może Ci obiecać, że sam ograniczy spożycie alkoholu, to jednak czyny są ważniejsze od słów. Poproś o konkretne zobowiązania, zaproponuj pójście na formalne leczenie. Członkowie rodziny i przyjaciele zawsze są mile widziani do pomocy. Warto zaangażować ich w swoje działania, ale wszystko zależy od powagi sytuacji.

Krok 6: Interwencja

Mówienie o swoich obawach to coś innego niż interwencja. Interwencja wymaga większego zaangażowania niż tylko rozmowa z alkoholikiem o leczeniu. Interwencja zwykle obejmuje plan, przedstawienie konsekwencji i pokazanie dostępnych opcji leczenia, takich jak zastrzyki z alkoholu czy terapia. Przyjęcie pomocy często spotyka się z oporem. Warto włączyć rodzinę i przyjaciół, aby pomogli osobie skonfrontować się z jej lękami i zachęcić ją do podjęcia leczenia. Profesjonalny terapeuta uzależnień często może pomóc w interwencjach. Zaoferują oni wskazówki i wskażą opcje leczenia.